Ενημέρωση για “ασφαλές” άνοιγμα σχολείου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία

Σε συνέχεια του μηνύματος που σας έχουμε αποστείλει για τις διαδικασίες διενέργειας των αυτοδιαγνωστικών ελέγχων (self test) από πλευράς των μαθητών όλων των σχολείων της χώρας (τριών για την πρώτη εβδομάδα), θα θέλαμε αφού σας ευχαριστήσουμε για την ορθή έως τώρα τήρηση των μέτρων για την αποφυγή διασποράς της νόσου covid-19, να σας επισημάνουμε τα εξής:

• Να μην ξεχάσετε την Κυριακή 09/01 τη διενέργεια του πρώτου self test της εβδομάδας, το οποίο θα εκτυπώσετε ή θα συμπληρώσετε χειρόγραφα τη σχολική κάρτα του μαθητή από την πλατφόρμα  https://edupass.gov.gr/ για να την έχει μαζί του
  • Συστήνεται για μαθητές που εμφανίζουν συμπτώματα, όπως πυρετό, συνάχι, βήχα και αδιαθεσία, τα οποία προσομοιάζουν μ’ αυτά της νόσου covid-19 να μην προσέρχονται στο σχολείο (μας στέλνετε σχετικό email)
  • Να δώσετε οδηγίες προς τα παιδιά για τήρηση αποστάσεων μεταξύ συμμαθητών και μαθητών-εκπαιδευτικών, όσο είναι εφικτό, σε συνδυασμό με τη λειτουργία του σχολείου σε σταθερές ομάδες παιδιών οι οποίες συστηματικά δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους (μόνο με συμμαθητές της τάξης τους)
  • Να τους συμβουλεύετε για σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης με κατάλληλες προδιαγραφές ή απλής χειρουργικής ή ιδανικά μάσκα υψηλής προστασίας ΚΝ95). Αυτό ασφαλώς ισχύει τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και τους μαθητές, με μέριμνα των πρώτων για τη σχετική εκπαίδευση των δεύτερων
  • Πολύ σημαντική κρίνεται η συχνή και ορθή εφαρμογή υγιεινής των χεριών (πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών, το οποίο υπάρχει σε κάθε αίθουσα)
  • Συστήνεται και υλοποιείται καθημερινώς ο καλός αερισμός των αιθουσών και όλων των κλειστών χώρων, η καθαριότητα των εσωτερικών χώρων και η τακτική εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες
  • Προτείνεται να αποφεύγεται, όσο είναι δυνατόν, επίσκεψη στο σχολείο άλλων ατόμων, π.χ. γονέων μόνον εφόσον αυτά είναι πλήρως εμβολιασμένα ή έχουν ιστορικό νόσησης COVID-19 εντός του τελευταίου 6μήνου ή έχουν πρόσφατο αρνητικό τεστ για COVID-19 και πάντα σε συνεννόηση και σε εξαιρετικές περιπτώσεις
  • Τέλος, υπενθυμίζεται ότι η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική από μαθητές και εκπαιδευτικούς σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου και αφαιρείται μόνο «κατά τη διάρκεια του φαγητού και κατά τη διάρκεια της γυμναστικής/ άθλησης. (Αυτό κρίνεται ουσιώδες στην πιστή εφαρμογή του, καθώς ακολουθούν μέρες με βροχή όπου τα παιδιά θα παραμείνουν στις τάξεις κατά τα διαλείμματα).

Αγαπητοί γονείς δεν επιθυμούμε να γινόμαστε κουραστικοί με τις συνεχείς αναφορές των οδηγιών προς αποφυγή της διασποράς της νόσου covid-19, αλλά με δεδομένο ότι βρισκόμαστε σε έξαρση της νέας μετάλλαξης θεωρούμε σκόπιμο να τις υπενθυμίζουμε κυρίως για την προφύλαξη των ατόμων που θεωρούνται «ευπαθείς ομάδες πληθυσμού» και υπάρχουν σε πολλές οικογένειες.

Με τη δική σας συνδρομή πιστεύουμε ότι θα κυλήσουν όλα ομαλά με απώτερο σκοπό τη δια ζώσης παροχή εκπαιδευτικού έργου και την ταυτόχρονη διασφάλιση της υγείας όλων μικρών και μεγάλων.

Υ.Γ. Υπενθυμίζουμε ότι οι μαθητές των μικρών τάξεων (Α,Β,Γ, Δ) προσέρχονται και αποχωρούν από τη νοτιοδυτική είσοδο, ενώ των μεγάλων τάξεων (Ε,ΣΤ) και όσοι φεύγουν με λεωφορείο χρησιμοπούν τη βορειοδυτική είσοδο του σχολείου.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Χατζηκυριάκου Γιάννης