Κέντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης Βιστωνίδας

Μονοήμερα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπ/σης του ΚΠΕ Βιστωνίδας

Τίτλος προγράμματος: «Απορρίμματα»

Το μονοήμερο αυτό πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές και εκπαιδευτικούς της Α΄/θμιας Εκπ/σης. ( Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄)

Το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί δια ζώσης στο σχολείο με ένα τμήμα ή εξ αποστάσεως.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός ΚΠΕ Βιστωνίδας: Κουρτέσης Δήμος

Περιγραφή:

Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία σήμερα Τρίτη 08 Φεβρουαρίου να παρακολουθήσουν εξ αποστάσεως και τηρουμένων των μέτρων προφύλαξης κατά του κορονοϊού στην αίθουσα εκδηλώσεων το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του ΚΠΕ Βιστωνίδας Ξάνθης με τίτλο: «Απορρίμματα».

Μέσα από κατάλληλες δραστηριότητες και την παρακολούθηση διαδραστικού εποπτικού υλικού τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να αντιληφθούν το σύνθετο πρόβλημα της υπερσυσσώρευσης απορριμμάτων και έτσι να ενισχυθεί η αλλαγή συνηθειών και στάσεων στην καθημερινότητά τους.