Εργαστήριο Δεξιοτήτων Στ΄ τάξης με θέμα: “Μαθαίνω την Πολιτιστική Κληρονομιά του τόπου μου”

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Τσελεπή Βασίλειου στο πλαίσιο του μαθήματος "Εργαστήρια Δεξιοτήτων" εκπόνησαν ένα σχέδιο εργασίας με κεντρικό θέμα "Μαθαίνουμε την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας".

Οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες πάνω σε διαφορετικά θέματα του σχεδίου εργασίας με συχνές επισκέψεις στην αίθουσα πληροφορικής του σχολείου, όπου εκεί άντλησαν χρήσιμες πληροφορίες, τις κατέγραψαν αναλυτικά και προχώρησαν στην κατασκευή του υλικού αναπαράστασης και εννοιολογικής χαρτογράφησης των σημαντικότερων εννοιών.

Ως εκ τούτου, απέδειξαν στην πράξη δάσκαλος και μαθητές την αποτελεσματικότητα του βιωματικού τρόπου μάθησης όπου πρωταγωνιστές της διδασκαλίας αναδεικνύονται τα ίδια τα παιδιά με τον εκπαιδευτικό να διαδραματίζει ένα συντονιστικό, υποστηρικτικό και καθοδηγητικό ρόλο.